top of page

Şafak & Ali Kibar Yalısı 
RUMELİHİSARI (2010)

Yalı Projesi en baştan itibaren bizim için çok heyecan duyduğumuz bir çalışma oldu. Proje aşamasında çok detaylı bir çalışma yaptık. Yapısal ve statik tüm problemeler tespit edildi ve uzmanlardan görüş alınarak düzeltildi. Binanın özgün detayları, malzemeleri ve hatta tavanları korundu. Her parçası incelenip, projelendirilip onarıldı. Burada bize öğretilmiş restorasyon prensiplerini uygulmak için elimizden geleni yaptık. Mal sahipleri sayın Yılmaz Becikoğlu ve Eray Kapıcıoğlu yaklaşımımıza destek verdiler. Sonuç olarak zor bir iş başardık ve birçok niteliğini kaybetmiş bir Boğaziçi Yalısını elbirliği ile tekrar Boğazın İncilerinden biri haline getirdik. 

Rumelihisarı semtinde bulunan ahşap yalı yıkılmadan restore edildi. 
Uygulamasını yaptığımız restorasyonun ayrıntılı notlarını aşağıdaki dergide inceleyebilirsiniz. 
Kurul ve Belediye izinleri için hazırladığımız projelerin onay aşamasında imalat için hazırlıklara başladık. Ayrıntılı iş programı, maliyet analizleri yapıldı. Şantiyede görev alacak ekiplerin bazıları belirlendi. 
Yapı yıkılmadan restore edileceği ve zemini zayıf olduğu için önce zemin güçlendirmesi yapıldı. Daha sonra ahşap yalı, adım adım soyuldu, korunacak parçalar depoladık. Sağlam taşıyıcı elemanları yerinde koruduk.  Eksik elemanlar özgün geleneksel detaylar ve malzemeler kullanarak yeniledik ya da destekledik. Her müdahale öncesinde yapılacak işin 1/1 detaylarını hazırladık. Zaman zaman deniz kotunun altına inerek su içinde imalat yaptık. Ahşap yapı konstrüksiyonunu onardıktan sonra muhdes betonarme ekleri temizledik ve yalının eksik ahşap taşıyıcı sistemini geleneksel yöntemler ile tamamladık . Deniz kenarına özel tasarladığımız dalgakıran ile cephenin ve kıyının dalgadan etkilenmemesini sağladık. Yalının özgün kapılarını onarıp tekrar kullandık. Ahşap doğramalar özgün detaydan yola çıkarak çift camlı ve yalıtımlı olarak yeniden imal edildi. Elektrik ve mekanik sistemleri yangın riskine karşı özel olarak tasarlandı. Akıllı bina olarak adlandırılan tek merkezden kontrollü sistemler döşendi. Klasik görünümlü yapıda tüm modern ekleri sakladık, özgün servis mekanlarını tesisat bacaları olarak değerlendirdik. Özgün plan şemasını koruyarak yalıyı günümüz konfor koşullarına uygun hale getirdik. Cephede deniz kenarına uygun, korumalı ahşap boyası kullanıldı. Tavanlardaki kalem işleri ise doğal pigmentler karıştırılarak geleneksel boyalarla yapıldı. Yerinde korunmuş tek kalemişi tavan temizlendi ve onarıldı. 

bottom of page