top of page

Toprağın Altına Saklanmış Çeşme


Yıllar önce Çamlıca Tepesine yakın bir bölgede bulunan ahşap bir konağın restorasyonunu yapıyorduk. Yapıyı yıkmadan yenilemek, taşımak, güçlendirmek gibi bir çok konuyu çözmemiz gerekiyordu. Geri plana atılmış bir konu aslında bina kadar ilgimizi çekiyordu: Bahçede bulunan mermer çeşme parçaları.

Mermer Çeşme için araştırma yapıldı ve ayrı bir proje hazırlandı. Elimizde bulunan parçaları yapboz parçaları gibi birleştirdikten sonra eksik elemanlar için benzer çeşme araştırması yaptık. Bir hamamda bizimkine benzeyen bir çeşmeye rastladık. Elimizdeki bilgilerle eksik parçaları bezeme eklemeden ancak çeşmenin genel bütünlüğünü sağlayacak şekilde yeniden ölçülendirdik.

Çeşmenin onarımı için görevlendirdiğimiz usta çeşitli saray restorasyonlarında çalışmıştı. Eksik parçaların tamamlanması ve onarılması sırasında zanaatkarlığını gösterdi. Bu sırada bahçedeki hafriyat sırasında toprak altından eksik parçaların bazıları çıktı. Çıkan parçaların projede öngörülen elemanlarla aynı ölçülere sahip olmasından çok memnun olmuştuk.

Çeşme haraplığı yüzünden yapı sahibinin fazla dikkatini çekmemişti. Biz de onu bahçe düzenlemesi sırasında cephe oluşturacak bir duvara tekrar kurmaya karar verdik. Böylece kapı önünde bir meydancık şekillendi.

Ancak çeşme tamamen onarılıp ortaya çıkınca bahçenin odak noktası oldu.

Restorasyon gözü belki de biraz hayalperest bir göz. Biz harap bir yapıya ya da parçalanmış bir çeşmeye baktığımızda onun özgün halini görüyoruz. Aklımız otomatik olarak restitüsyonuna çalışıyor. Çeşme benim için hep çok özeldi, görenler içinse restore edildikten sonra bu şekli aldı.

Arşiv
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Kategoriler
bottom of page