top of page

Nevzat Kalkavan Evi Uygulaması; 

Çamlıca Tepesine yakın bir bölgede bulunan bina restorasyon öncesinde harap bir durumdaydı. Bazı pencere va kapılarında değişiklik yapılmış, bahçesindeki mermer çeşme parçalanmıştı. Zeminden ve cepheden su almış ayrıca zamanla yol kotunun altında kalmıştı. Firmamız N.N.A. Mimarlık adına projelendirme, kontrollük ve eski eser yapının mimari işlerini yapmıştır. Eski rölöveden yararlanılarak yeni bir restorasyon projesi hazırlandı ve inşaat sırasında eski eser bölümünün kontrolörlüğü yapıldı. 

Bina yıkılmadan onarıldı. Hatta askıya alınarak yerinde yükseltildi. Birçok elemanı onarılarak tekrar kullanıldı. Fotoğraflar arasında giriş kapısını görebilirsiniz. İç kapıların büyük bölümünü ve taşıyıcı sistemi koruduk. Bozulma olmayan tüm parçaları temizleyip onardıktan sonra yine yapıda kullandık. 

Bahçede bulunan mermer çeşmenin onarımı bu çalışmanın en keyifli bölümü olmuştu. Mermer çeşmenin bazı parçaları kaybolmuş, kalanlar üstünkörü birarada duruyordu. Araştırmalarımız sırasında benzer bir örneğini bir hamam çeşmesinde bulduk. Bu örneğe göre projesinde oranlarını ve aynasını düzenledik. Daha sonra inşaat sırasında toprak altından özgün parçalar çıktı. Çıkan parçalar proje ile birebir uyuyordu. Bahçede harap haldeyken dikkat çekmeyen çeşmeyi onarıldıktan sonra bahçede çevre düzenlemesi ile yeniden şekillendirdik. 

bottom of page