top of page

Arter Beyoğlu 
Ömer Koç Modern Sanat Müzesi

İstiklal Caddesinde Tünele yakın bir noktada bulunan bu kagir yapı tarihteki önemli bir çok olaya şahitlik etmiştir.
2007 yılında Koç Vakfı tarafından Modern Sanat Müzesine dönüştürülmek üzere restore edilmek için projelerini hazırlamamız istendi.
Araştırmalarımız sırasında binanın eski halini gösteren haritalar, kartpostallar bulduk. Bina hakkında sorular sorduğumuzda ise burada yaşamış bir çok kişinin anılarını dinledik. İstiklal caddesi tarihi dönüşümleri sırasında bina da çeşit çeşit işyerine ev sahipliği yapmış, her giden bir parçasını değiştirmiş. Tarihi haritalardan birinde adı Meymenet Han olarak geçiyordu, o zaman bu
sözcüğün anlamının "Uğur" olduğunu öğrendik. 6-7 Eylül olayları sırasında sokaklar yığılmış eşyaların arasında ön cephenin özgün halini bulduk.  
Bina boş, parçalanmış bir haldeydi. Klima kanalları ile birlikte tavanların da yarısı sökülmüştü. İnce ince işlenmiş mermer bezemelerinden çok tavanlarındaki parçalanmayı projelendirmekte zorlandık. Giriş katları düzenlenirken topal bırakılmış sütunlar, her katında ayrı bir biçemde düzenlenmiş pencere doğramaları, yıkılıp yeri değiştirilmiş duvarlar analiz edildi. 
Koç Vakfının restorasyonu ile bölgedeki diğer Modern Sanat Müzeleri arasına katıldı.

bottom of page